Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży
Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży
To były wyjątkowe dni. Młodzież z całego świata najpierw przez tydzień gościła w polskich domach, rozproszona po całej Polsce, by następnie przenieść się do Krakowa, który przez kilka dni był centrum świata.
I chociaż wielu sceptycznie podchodziło do organizacji takiej imprezy w Krakowie, zwracając uwagę nie tylko na zagrożenie bezpieczeństwa, ale również i na zakorkowany Kraków – po zakończeniu ŚDM – wszyscy zgodnie przyznają – były to najpiękniejsze chwile i dla miasta i dla uczestników.
Gdyby chciał napisać o każdym dniu osobno – nie wystarczyłoby czasu na inne zajęcia. Ale kto nie był osobiście na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, na pewno miał okazję czytać o tych wydarzenia w prasie, internecie czy oglądać skróty w telewizji.
Dlatego my zaprezentujemy Światowe Dni Młodzieży liczbach:
- 2,5 mln – szacuje się, że tyle osób wzięło udział w Mszy posłania odprawianej przez papieża Franciszka w Brzegach – na zakończenie ŚDM.
- 63 tys. – tylu pielgrzymów z Włoch zarejestrowało się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. To pierwsze miejsce pod względem liczebności wśród obcokrajowców.
- 32 tys. – liczba zarejestrowanych pielgrzymów z Francji.
- 30 tys. – liczba zarejestrowanych pielgrzymów z Hiszpanii.
- 38 tys. – tylu funkcjonariuszy czuwało nad bezpieczeństwem uczestników międzynarodowego spotkania (policja, Straż Graniczna, strażacy, BOR)
- 3500 – tylu lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych czuwało nad zdrowiem wszystkich biorących udział s ŚDM. W Krakowie, przy błoniach oraz w Brzegach rozstawione było 17 namiotów medycznych oraz 100 punktów medycznych. Znajdowało się tam również 20 wojskowych ambulansów, 133 karetki zabezpieczenia medycznego i 166 karetek PRM.